top of page

HATTUŞA

Ertuğrul Bayraktarkatal / Besteci

Tiyatral Senfonik Konser

Hattuşa Projesi, binlerce yıllık müzik mirasının kültürel etkileşiminden ortaya çıkan bir müzik eseri ve tiyatral sahne performansıdır. Arkeolojik Hitit belgeleri ve Hitit sanatının simgelerinden biri olan İnandık Vazosu’nun eşsiz görselliğinden esinlenilen müzik tarihi araştırmacısı Oğuz Elbaş ile bir grup akademisyen ve sanatçı tarafından tasarlanmıştır.

Yaklaşık 12 bin yıl önce dünyada ilk yerleşim merkezlerini kuran Anadolu insanı, yaşadığı gelişim sürecinde topraklarını adeta bir çekim merkezi haline getirdi. Onlar, binlerce yıllık süreç içinde Doğu’dan ve Batı’dan gelen topluluklar ile birlikte yaşadılar, yaşadıkça ürettiler, kültürel etkileşim içinde oldular ve bugünkü çağdaş Dünya kavramı ile kültür ve sanatın temelini oluşturdular.

Anadolu’da (M.Ö. 1720–1190) yılları arasında yaşamış olan Hitit İmparatorluğu’nun dünya kültür yaşamına sunduğu değerler ile günümüz dünyasındaki kültürel ortak paydalar ile Hattuşa Projesi meydana gelmiştir.

Proje çerçevesinde, çeşitli belgelerle açığa çıkan ve Hitit müziğinde yer alan çalgılar, günümüz teknolojileri kullanılarak dünyada ilk kez yeniden yapılandırılmıştır. Örneklerinden esinlenerek tasarlanan özel giysileri içinde Hititli müzisyenler, bu çalgıları kullanıp geleneksel/yerel kültürden esinlenerek düzenlenmiş olan müzikleri seslendirmektedirler.

Portekiz, Macaristan, İtalya, Japonya, Hollanda ve Türkiye’den katılan müzisyenler, sahne performansları ile, kendi kültürlerine ait folk müziklerinden örnekler vermiş, Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan farklı kültürlerin ortak özelliklerini müzikal bir yapıda buluşturmuşlardır. Hitit geleneksel ve çok sesli müziğe ait çalgılardan oluşan orkestra, Türkiye ve Avrupa’da birçok başarılı performans gerçekleştirmiştir.

Proje ve metni Oğuz Elbaş tarafından yazılmış, Ertuğrul Bayraktar tarafından bestelenmiş olan tiyatral senfonik eserin sanat yönetmenliğini Tamer Levent yapmıştır. Hitit kült yaşamından esinlenerek hazırlanmış olan tiyatral uygulamaların da yer aldığı performansta Türkiye’nin alanlarında önde gelen sanatçıları görev almışlardır.

Hem tarihsel ve geleneksel müzikler ve hem de senfonik bir anlayışla yeniden bestelenerek meydana getirilen “Hattuşa, Tiyatral Senfonik Performans” geçmişten geleceğe, tarihsel bir süreç içinde yaşanmış ve yaşanmakta olan kültürel köprülere ışık tutmaktadır.

bottom of page